вторник, 8 октября 2013 г.

ЗИМУЮЧІ ПТАХИ НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ «НИЖНЬОСУЛЬСКИЙ»    Взимку кількість птахів на території національного парку значно зменшується. Замерзання водойм, сніжний покрив та морози змушують більшість птахів відлітати в теплі краї. Залишаються лише види, які здатні здобувати корм в таких умовах і переносити морози. Основу зимуючих птахів складають так звані синантропи – птахи, що пристосувалися жити поряд з людиною. Це добре знайомі нам куріпка сіра, горлиця садова, дятел сірійський; горобці – домовий та польовий, гави, граки, круки, сороки, вівсянки звичайні та посмітюхи. Із лісових птахів взимку трапляються синиці – велика та блакитна, повзик, костогриз, дрізд-чикотень, дятли – великий, середній, малий та сивий, сойка, хижі птахи – яструб малий та яструб великий. Зрідка можна зустріти шпака, дрозда чорного, вільшанку, волове очко
Спостерігаючи за живленням перелітних птахів, можна багато чому навчитися, наприклад, правильно обирати корисні продукти для здоров'я. Біологи Університету Род-Айленда (США) помітили, що птахи обирають певні ягоди, тому що вони забезпечують захист від стресу, на який пернаті наражаються під час тривалих перельотів. Внутрішній окислювальний стрес призводить до запалення і цілої низки захворювань як у птахів, так і людей. У свою чергу продукти, багаті на антиоксиданти, попереджають виникнення раку й інших серйозних недуг. Як з'ясувалося, перелітні птахи обирають яскраві ягоди частково через їхні антиоксидантні властивості, хоча в інші пори року вони зазвичай живляться комахами і насінням.
Учені місяцями спостерігали за перелітними птахами й зібрали 12 різних видів ягід, які пернаті їли під час зупинок, для аналізу їхніх антиокислювальних рівнів. Висновок, зроблений ученими, свідчить, що птахи надають перевагу певним плодами і ягодами, а саме — більш поживним і тим, що у своєму складі мають більше антиоксидантів. Птахи їдять ягоди, перетравлюють їх і розповсюджують насіння з послідом у інших областях, забезпечуючи натомість виживання рослин. Ягоди ваблять пернатих насиченим кольором, що, як гадають фахівці, слугує реакцією рослин на зовнішній стрес від постійної дії сонячних променів і інших навантажень. Дослідники пропонують і нам скористатися досвідом птахів і наповнювати свій раціон яскравими ягодами й фруктами.

воскресенье, 6 октября 2013 г.

Шпаки трохи менші за дроздів. Маса тіла до 98 грамів. Поширені майже по всій Європі (крім крайньої Півночі). Птахи-перелітні, зимують у південних областях Європи. На Україні їх можна побачити в мішаних і листяних лісах, ярах і урвищах, на скелях. Пісня – гучна, насичена звуками із пісень інших птахів, гавкання собак. Живляться майже виключно комахами.